Get Out wins Spirit Awards best film

Get Out has been named best film at the Film Independent Spirit Awards – which has predicted the best picture winner at the Oscars four years running.

Moonlight was seen as an outsider when it picked up the same award at the 2017 event before winning the Oscar.

Jordan Peele was named best director, for what is his feature film debut, at the beachside event in Los Angeles.

The Spirit Awards honour low-budget films and are seen as the precursor to the Academy Awards on Sunday.

Asked about the possibility of black horror film Get Out repeating the success of Moonlight in 2017 – and Spotlight and Birdman the previous years – Peele simply said: “It’s Saturday. Tomorrow’s tomorrow.”

The list of winners is below.

Best feature

“Get Out” (WINNER)
“Call Me by Your Name”
“The Florida Project”
“Lady Bird”
“The Rider”

Best first feature

“Ingrid Goes West” (WINNER)
“Oh Lucy!”
“Patti Cake$”

Best female lead

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Salma Hayek, “Beatriz at Dinner”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy!”
Regina Williams, “Life and Nothing More”

Best male lead

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Harris Dickinson, “Beach Rats”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”

Best supporting female

Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)
Holly Hunter, “The Big Sick”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Lois Smith, “Marjorie Prime”
Taliah Lennice Webster, “Good Time”

Best supporting male

Sam Rockwell, “Three Billboards outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Nnamdi Asomugha, “Crown Heights”
Armie Hammer, “Call Me by Your Name”
Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer”
Benny Safdie, “Good Time”

Best Director

Jordan Peele, “Get Out” (WINNER)
Sean Baker, “The Florida Project”
Jonas Carpignano, “A Ciambra”
Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name”
Benny Safdie, Josh Safdie, “Good Time”
Chloe Zhao, “The Rider”

Best Screenplay

Greta Gerwig, “Lady Bird” (WINNER)
Azazel Jacobs, “The Lovers”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele, “Get Out”
Mike White, “Beatriz at Dinner”

Best first screenplay

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, “The Big Sick” (WINNER)
Kris Avedisian, “Donald Cried”
Ingrid Jungermann, “Women Who Kill”
Kogonada, “Columbus”
David Branson Smith, Matt Spicer, “Ingrid Goes West”

Best cinematography

Sayombhu Mukdeeprom, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Elisha Christian, “Columbus”
Hélène Louvart, “Beach Rats”
Joshua James Richards, “The Rider”

Best editing

Tatiana S. Riegel, “I, Tonya” (WINNER)
Ronald Bronstein, “Benny Safdie, Good Time”
Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
Alex O’Flinn, “The Rider”
Gregory Plotkin, “Get Out”

Best documentary

“Faces Places” (WINNER)
“The Departure”
“Last Men in Aleppo”

John Cassavetes Award

Given to the best feature made for under $500,000.
“Life and Nothing More” (WINNER)
“A Ghost Story”
“Most Beautiful Island”
“The Transfiguration”

Robert Altman Award

Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
“Mudbound” (WINNER)
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

Best international film

“A Fantastic Woman” (WINNER)
“BPM (Beats Per Minute)
“I Am Not a Witch”
“Lady Macbeth”

Inaugural Bonnie Award

Chloé Zhao (WINNER)
So Yong Kim
Lynn Shelton
News Editor

Author: News Editor

Share This Post On